Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Haçlı Ruhu Yeni Zelanda'da Hortladı

Haçlı Ruhu Yeni Zelanda'da Hortladı

Yeni Zelanda'da Müslümanlara karşı yapılan terör saldırıyı gerçekleştiren terörist Brenton Tarrant'ın saldırıda kullandığı silah ve şarjörlerin üzerine bir takım isimler yazılıydı. Tarihçiler bu isimleri tespit edip medyada konuşarak kamuoyunu aydınlatmaya çalıştılar. Ünlü tarihçi Murat Bardakçı da, Yeni Zelanda'da Müslümanlara karşı yapılan terör saldırısı ile ilgili bir yazı kaleme aldı ve Habertürk gazetesindeki köşesinde yayınladığı yazısında, silah ve şarjörlerin üzerindeki isimlerin tek tek ne anlama geldiğini açıkladı.

Cani bu isimleri yazarken alfabeye de özen göstermiş, meselâ Ruslar’ı ve Sırplar’ı Kril, Gürcüler’i Gürcü, Ermeniler’i de Ermeni alfabesi ile yazmış…

Kısaca Tarrant’ın tarih boyunca Müslümanlar’a ve özellikle de Türkler’e karşı mücadele etmiş kişilerin isimlerini yazmış, saldırıda kullandığı silah ve şarjörlerin üzerine..

Bu isimlerin yazılmış olması, katliamın sorumlusunun “tarih bilen bir cani” olduğunu gösteriyor ya da onu kullanan karanlık el Türkiye’ye mesaj gönderiyor..

Tarrant’ın silâhının ve şarjörlerin üzerine yazdığı bu isimlerden dikkatimi çekenlerden bazılarının kim olduklarını burada kısaca naklediyorum:

- Miloş Obiliç (1389): 1389’daki Kosova Savaşı’ndan hemen sonra Birinci Murad’ın hançerleyerek öldürdü. Sırplar o asırlardan buyana “kahraman” olarak gördüler onu..
- Charles Martel (686-741): 10 Ekim 732’de Endülüs Emevi ordusunu Potiers’de mağlûp ederek Müslümanlar’ın Avrupa’nın tamamını ele geçirmelerine engel olan ve Emevi ordusunu İspanya’ya çekilmeye zorlayan Frank Krallığı’nın önemli devlet adamı ve generali.

- Feliks Kazimiers Potocki (1630-1702): 1683’teki İkinci Viyana Kuşatması’nda Türkler’e karşı savaşan ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’’nın kumandasındaki Türk ordusunun geri çekilmesini sağlayanlardan olan Polonyalı asilzade.

- Konstantin Asen (ölümü: 1277): Büyük Bulgaristan kurma uğruna Bizansla, Macarlarla ve Teterlarla uzun yıllar mücadele eden Bulgar Kralı.

- Michael Szilagly (1400-1460): Macar generali ve Mcaristan Kral Naibi. Macaristan’ın güçlü bir devlet olması için çalıştı ama Osmanlılar ile arasının bozulması üzerine İstanbul’a getirildi ve burada idam edildi.

- Davit Ağmaşenebeli (1073-1125): 1121’de Selçuklu ordularını Didgori Savaşı’nda mağlup ederek Güristan’dan çıkartan ve daha sonra “aziz” ilân edilen Gürcü Kralı.

- Davit Sosan (ölümü: 1207): Alan Prensi, Gürcistan’ın efsanevî kraliçesi Tamara’nın kocası ve özellikle Selçuklular’a karşı Gürcistan’a başarılar kazandıran ordu kumandanı.

- Dimitri Senyavin (1763-1831): Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında 1806’da başlayan ve altı sene devam eden savaş sırasında Seydi Ali Paşa kumandasındaki Türk donanmasını Çanakkale’de ve Limni’de bozguna uğratıp Ege’deki Osmanlı gücünü ortadan kaldıran Rus generali.

- Marko Antonio Bragadin (1523-1571): İkinci Selim zamanında Kıbrıs’ı fethetmek için açılan seferde Türk kuvvetlerini durdurmaya çalışan Venedikli amiral. 30 Temmuz 1571’de teslim oldu ama elindeki Türk esirlerin tamamını öldürttüğü ortaya çıkınca bu cinayetleri işlerken uyguladığı metodlarla, yani önce kulakları ve burnu kesilerek, ardından da derisi yüzülerek idam edildi. Kemikleri seneler sonra Venedik’teki bir kiliseye nakledildi ama masum esirleri öldürtmesi Avrupa’daki tarih kitaplarında yazılmadı, bunun yerine“Barbar Türkler, teslim olan Venedikli General’in derisini yüzdüler” şeklinde hatırlandı.

- Alexandre Bissionette: 29 Ocak 2017’de Kanada’da bir camiye saldırarak altı kişiyi katleden ve 40 yıl hapse mahkum olan terörist.

 

Mehmet Yürekli

Adana, 18 Mart'19

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.