Sığınılacak Liman Aile

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 81 ilde Aileye yönelik Çalıştay düzenledi.

Adana Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü olarak organize edilen bu çalıştaya katılarak bilgilerimi paylaşmaya çalıştım. Çalıştayda bizim üzerinde çalıştığımız konu: Çocukları ve Gençleri Anlamada Yeni Yöntemlerdi.

Bu bölümde çocukları ve gençleri anlamak için geliştirilen yeni yaklaşım yöntemleri, iletişim teknikleri ve anne-baba tutumları konuları ile ilgili katılımcılar görüş ve önerilerde bulundu, çalışmalar yaptılar. Aile kavramı ne yazık ki, son zamanlarda en çok saldırıya maruz kalan ve içi boşaltılmaya çalışılan en önemli kurumlarımızdan biri haline geldi.

Unutmayalım ki, kelimeler, kavramlar içleri doldurularak yaşandığı vakit canlı kalır ve insanlara yön verir.

Aile kavramıda neslin devamı için en önemli kavramlardan birininin temelini oluşturur. Aile kavramı bizim ona yüklediğimiz anlamla zenginleşir. Aile, zemininde geleceğin tohumlarının atıldığı nadide ortamdır. Sağlıklı, huzurlu, kendine ve geleceğe ışık olan evlatların yetişme mahallidir. Aile bir yuvadır aslında, bir çayın buğusunda muhabbeti demleyen, güneşin izini taşıyan gözlerden oluşan, sarmaş dolaş olan bir avuç insan topluluğu.

Çocukları ve gençleri anlama ve iletişim kurma konusuna gelince de değerli hocam Sayın Prof Dr Doğan Cüceloğlunu da burada anmadan geçemeyeceğim. Şöyle der değerli hocam ‘Adam yerine konmamış çocuklardan adamlık beklemek ne kadar zor ise sevilmemiş, odasını bir barınak olarak kullanmış insanlardan da aileye aidiyet beklemek zordur’. Ne kadar da haklı değil mi değerli dostlar.

Daha dün Şanlıurfada 15 yaşında kanala atlayarak intihar eden çocuğun cep telefonunda polislerin yapmış olduğu incelemede buldukları şu mesaj çocuklarla iletişim kurmayı sevme ve sevilme adam yerine konmayı ne kadar da güzel özetliyor değilmi değerli dostlar. Polislerin çocuğun cep telefonunda buldukları mesajda’. Sevdiklerimin üzülmemesini istiyorum. Babam hakkını helal etsin ve onu sevdiğimi bilsin. Hiçbir zaman babam beni öpmedi. Ben onu öpmedim. Böyle bir fırsatım olmadığı için çok şansızım.

Evet değerli dostlar aynı kapılardan içeri girip aile bireylerini saatlerce görmeyen, paylaşımı olmayan, tek başına yemek yiyen, tek başına odasında vakit geçiren insanlar bir evin odalarını bölüşmekten öte gitmeyen birlikteliklerinde varlık-yokluk zıtlığına da anlam yükleyemezler. Evdekilerin varlığı ile yokluğu artık aynı anlama geliyor ise duyguların sesine kulak kesilmek gerek.

En ufak bir rüzgârla savrulmayan, kökleri sağlam ailelerin oluşması dileğimle

İl müdürü Sayın Nevzat Özer nezdinde Adana Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü bünyesinde gerçekleşen Aile çalıştayında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Kalın Sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.