Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Üç aylar ibadet planı

Mübarek üç aylar, Hicri takvim'de mukaddes olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Üç aylar içerisinde dört kandil; Regaip Kandili, Miraç Kandili, Beraat Kandili ve Kadir Gecesi yer alıyor. İbadetlere ve nafile ibadetlere ağırlık verilen bu üç aylarda birçok Müslüman, Kur’an- Kerim başta olmak üzere kitap okumayı, düşünmeyi, insanlara hizmet etmeyi, sadaka vermeyi, oruç tutmayı, bolca dua etmeyi tercih ediyor.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içine alan üç aylar Müslümanlar için kutsal aylardır. Bu aylar dini olarak arınma aylarıdır. İslam’da üç aylar bin aydan daha hayırlı olarak görülür.

Üç Aylar Ne Zaman Başlayacak?

Üç aylar, 2021 yılında Receb ayının ilk günü olan 13 Şubat günü başladı. Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile bu gün, 18 Şubat Perşembe gerçekleşiyor.

Miraç Kandili, 10 Mart günü.. Berat Kandili ise, 27 Mart günü idrak edilecek.

Gelecek yıl Ramazan ayı ise 13 Nisan’da başlayacak.

Üç Aylarda Oruç İbadeti

Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259).

Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhari, Savm, 52-53; Müslim, Sıyam, 173-79).

Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dini bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

3 Aylar İbadet Planı

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, özeleştiri yapılmalı; ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer Günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah'ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir.

Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

– Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Tefsir kitabı başta olmak üzere, İslami ilimlerden bir eser incelenmeli..

– Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Hadis bilgimiz kontrol edilip yeni hadisler öğrenmeli; hadisler üzerine düşünüp düşünce geliştirilmeli.. Fert ve ümmet ölçeklerinde varlığımız kontrol edilip durumdan vazife çıkarmak için Müslümanlarla buluşmalı.. Ümmetsiz peygamber, peygambersiz ümmet ve peygambersiz din anlatılarından kurtulmalı.. Aydınlık toplum olma, sosyal bilinci yükseltme yönünde çalışmalara destek olmalı..

– Tefekkürde bulunulmalı, “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir, ümmet ne durumda, ne olacak bu Müslüman ülkelerin hali” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli. Allaha, Hz.Peygamber’e (s.a.v.) ümmete ve aileye karşı görevlerimiz düşünülmeli..

Sahabe, ulema ve evliyadan hayatta olanlar ziyaret edilmeli, hayatta olmayanların biyografileri kitaplardan araştırılmalı, örnek alınmalı; kulluk derdi tevarüs edilmeli, manevî iklimlerinde Hakk'a niyazda bulunulmalı.. Tarihi Salihler çizgisinde kavramaya çalışmalı..

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli. Barış toplumu olma yönünde çaba harcanmalı..

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

– Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

– Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

– Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

– Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.