Songül Kundakçı Cansız

Songül Kundakçı Cansız

Bayrak Şairi Komünistmiş(!)

Bayrak Şairi Komünistmiş(!)

Başkalarının aklıyla ve lafıyla kimseyi yaftalamayın. Çünkü aklı ve dini olan insan bunu yapmaz. İşte size bir vakitler bu garip yaftalamalardan nasibini alan, komünistlikle suçlanan isimlere birkaç örnek. Sıkı durun, çok şaşıracaksınız yazdığım isimlere: Demokrat Parti’nin genel başkanı Adnan Menderes, Mareşal Fevzi Çakmak, Bayrak şairi Arif Nihat Asya… Komünizmle en alakasız isimler diyeceksiniz ama durum böyleyken böyle. 1940’lı yıllar herkesin birbirini komünistlikle suçladığı yıllardır Türkiye’de. CHP’liler DP’lileri, DP’liler CHP’lileri komünistlikle itham ederler. Anlatayım konuyla ilgili bir tuhaf hikâyeyi:

Arif Nihat, komünizmle amansız mücadele eden biri olduğu halde Bayrak şiirindeki “kızıl” kelimesi ona böyle saçma suçlamalar yapılmasına sebep olmuştur. Şair bu meseleyi şöyle anlatır:

“Bazı beyni keçeleşmişler benim o şiiri, Rus bayrağı için yazdığımı şurada-burada söyleyip durmuşlar. Diyeceksin ki hangi gerekçeyle? Gerekçe müthiş efendim!

Hani ben daha ilk mısramda; ‘Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü’ diyormuşum ya? Oradaki ‘kızıl’ kelimesiyle Rus’un kızıl ordusunun kızıl bayrağını anlatıyormuşum. İyi mi? Üstelik Türkçemizde de ‘kızıl’ kelimesi, komünist kelimesinin karşılığıymış. Komünistlerden hep ‘kızıllar!’ diye bahsediyormuşuz. Tamam işte; al başına belayı.

Peki Moskofun bayrağında beyaz renk var mı? Yok!

Peki Moskof bayrağında ay-yıldız var mı? Yok!

Yok ama ‘kızıl’ kelimesinden huysuzlananların, ağzını kapamak da mümkün değil. İşin hazin tarafı, bizim insanımız ‘kızıl’ kelimesinin de ‘yoldaş’ kelimesinin de tamamen Türkçe kelimeler olduğunu bilmiyor. Komünizm yüzünden bu kelimeleri kullanamaz olduk”(Bâkiler 2010: 136) ...

Bayrak şiiri Rus bayrağı için yazılmıştır, diye iddia eden kişiyi şairin Adanalı arkadaşları, inanmış gibi yapıp konuşa konuşa çıkmaz sokağa çekerek cevabı dille değil, elle ve bayrak direğiyle vermişler.[1]

Şiddete karşıyız ama düşünmeden konuşanın başına da her şey gelir işte. Yusuf Has Hacip’le Kutadgu Bilig’den bir sözle bitirelim:

“Başını kurtarmak istersen, dilini gözet; dilin her gün senin başını tehdit eder.”

Kaynakça: Bakiler, Yavuz Bülent(2010). Arif Nihat Asya’nın İhtişamı. İstanbul: Türk Edebiyatı Vakfı Yay.

 

[1] Konuyla ilgili kitap Songül Kundakçı Cansız(2020) Şair Şiir ve Şehir Arif Nihat Asya’nın İzinde Adana

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum