Sait Özdemir

Sait Özdemir

Dost Biriktirmek

Dost Biriktirmek

Bayramda yaşlı bir amcayı ziyaret edip hal hatır sordum sarıldı bana ve son kelâmı ile uğurladı dedi ki: “Unutma evlat, bir insanın kendine yapabileceği en güzel yatırım, insan biriktirmektir!

Müthiş bir söz. Evet, sevgili dostlar bizler hayatımızda biriktirdiğimiz insanlarla cesaret ve özgüven bulur, kendimizi güvende hissederiz. Yorgunluğumuzu, derdimizi ve kederimizi atarız. İyi dostlar biriktirelim ki derdimiz ve yükümüz hafiflesin, dâvâmız yürüsün.

En büyük yatırım, belki de en güzel güvence, insan biriktirmektir.

Bizi zor günlerde yarıda bırakmayacak, harcamayacak ve her koşulda yanımızda duracak, gerektiğinde acı gerçekleri yüzümüze karşı söylemekten çekinmeyecek, yürekli ve gönülden insanlara ihtiyacımız var. Hani güzel bir söz vardır ‘Yoldan kal ama yoldaştan kalma’ diye.

Evet, bize bu sıkıntılı günlerde umut verebilecek kendilerinde huzur ve teselli bulacağımız insanlar lâzım bizlere.

Zamanın silemeyeceği ve yılların eskitemeyeceği olayların unutturamayacağı yoldaş, sırdaş ve kardeşler lâzım.

Sokrates'e öğrencileri sormuş: Dostluk nedir?

Sokrates de onlara şu yanıtı vermiş; "Çocukluğumdan beri arzuladığım bir şey vardır. Kimi insan atları olsun ister... Kimi insan köpekleri, kimisi altını, kimisi de şanı, şerefi; bense bir dostum olsun isterim..."

Öyleyse nedir bu dost? Her şeyin bittiği anda geride kalan ne ise, kim ise işte odur gerçek dost. Dost çölde bir vaha, ovada bir söğüt gölgesi, yabancısı olduğumuz yerde bir tanıdık, çatısız kaldığımız anda evini açan bir güler yüz, dar gününde uzanan bir el. İşte tam da bu anda fark edersin gerçek dostu. Çünkü dost, dest kelimesinden türemiştir; el demektir, elini verdiğin ve elini tutabildiğindir.

İnanıp, güzel işler yapmak lâzım. “İman edip sâlih ameller işleyenler için Rahman (gönüllere) sevgi yerleştirecektir.” (Meryem, 19/96) Daha doğrusu hatırlanmak istiyorsanız, sevgi ekmek dost biriktirmek bol bol duâ almak lazım sevgili dostlar.

Kalın Sağlıcakla.

Uzman Psikolojik. Danışman

Sait ÖZDEMİR

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Sait Özdemir Arşivi