Eğitimcilerin büyük resmi görme(me) si.

Eğitimcilerin büyük resmi görme(me) si.

 

Amerika’nın en önemli düşünürlerden Henry David Thoreau “İnsanın yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme yeteneğinden daha cesaret verici bir gerçek bilmiyorum.” der.

Yine bir öğretmenler günü geldi çattı. Öğretmenin değeri ve önemi üzerine konuşmalar ve toplantılar düzenlenecek. Kutlama etkinlik ve şenlikler yapılacak. Bütün bu yapılanların yanı sıra bana göre her şeyden daha önemlisi toplumun mimarları olan öğretmenlerin ülkenin ve çağın ihtiyaçlarına cevap verecek seviyede yetiştirilmeleri meselesidir. Çünkü bir ülkenin kalkınması ile toplumun refah seviyesi, öğretmenlerin iyi yetiştirilmesine ve görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi, meslekî ve kişisel niteliklere sahip olmasına bağlıdır.

Yani, öğretmenlik mesleği toplumların geleceğini, inşa eden,  bir başka söyleyişle kaderini belirleyen bir meslektir. Bu nedenle eğitim faaliyetlerinin yürütücü konumunda olan öğretmenlerin nitelikli olması büyük resmi görmeleri açısından önem kazanmaktadır.

Çünkü ancak nitelikli öğretmenler toplumun geleceğini oluşturacak öğrencilere nitelikli bir eğitim verip ufuk ötesindeki hedefleri gösterebilir.

Öğretmenin yetiştireceği öğrencilerin değerini anlaması için büyük resmi görmesi gerekir. Nasıl ki tohumda ormanı görüyorsak, öğrencilerinin her birini de ileride bu ülkede söz sahibi olacak insanlar olarak görmek ve ona göre yetiştirmek gerekir.

Anasınıfından aldığınız öğrenciyi yarın bu ülkede söz sahibi olacak bir birey gözüyle gördüğümüz zaman büyük resmi görürüz.

Büyük resmi görebilen ve bir amaç duygusu olan öğretmenler, zor ve sıkıcı günlerin üstesinden gelebilirler çünkü onlar gözleri yolun sonuna odaklamışlardır. Büyük resmi görebilmek gibi parçaları da birleştirebilmek önemlidir. Parçaları birleştirebilmenin özünde orkestra şefi gibi hareket etmek gerekir.

Prof Dr Doğan Cüceloğlu “Büyük resim insanın yaşamının anlam kaynağıdır. Büyük resimde yer almayan olaylar, ilişkiler, insanlar, kitaplar o kişi için anlamsızdır. Anlamsız olunca da o olayın, ilişkinin kişinin yaşamında pek etkisi olmaz” der.

Ayrıntıların önemini anlatan güzel bir söz vardır. Körler ülkesinde tek gözü gören kişi kraldır der bu söz. Demek ki ne kadar fazla büyük resmi görürsek o kadar krallığa yaklaşırız. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Kalın Sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman&Aile Eğitimi Uzmanı

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.