Hayatı Hesapla Değil Nasiple Yaşamak…

Hayatı Hesapla Değil Nasiple Yaşamak…

Geçenlerde sınavlara hazırlanan gençlerle bir araya geldiğimde gençlerden biri bana dönerek, hocam belli bir hedefimiz var, çokta çalışıyoruz gayret ediyoruz ya kazanamazsak, emeklerimiz boşa giderse ne olacak? diye bir soru sordu.

Bende ona dönerek “Hayat hesapla değil, nasiple yaşanır”nasibinizde var ise buna kimse engel olamaz dedim.

Mevlana Hazretlerinin şu sözünü hatırlattım “İstediğiniz  olmuyor diye üzülmeyin. Ya daha iyisi olacağından, ya da hayırlısı bu olduğundandır” dedim.

Günlük hayatımızda aslında bir şeyi istediğimizde illa o olsun diye uğraşmamamız gerek. Kendimizi 'O'nun düzenine bırakıp sebepler dairesinde gerçekleşenleri seyrettiğimiz vakit karşımıza hiç ummadığımız güzellikte şeyler çıkmaya başlıyor.

Hz Mevlana’nın ifadesi ile”Kısmet etmiş ise Mevla; el getirir, yel getirir, sel getirir. Kısmet etmez ise Mevla; el götürür, yel götürür, sel götürür.

Eğer istediklerimizde ve dualarımızda samimiysek, O onları karşımıza çıkaracaktır elbet. Bize düşen samimi bir şekilde Mevlana Hazretlerinin duasına eşlik etmek: "Lisanı ağızda olanı değil, lisanı gönülde olanlara Yar et bizi. Tebessümü simasında olanı değil, tebessümü gönülde olanlara kat bizi. Aşkı tende sananı değil, aşkı ruhunda can bilenlere arat bizi"

Unutmayalım ki; Rabbim hakkımızda en güzelini ve en hayırlısını hakkıyla bilendir.

Hep beraber bu dualara Âmin diyelim ve Allah'a sığınalım ...

Sonuç olarak şöyle dua ederek bitirelim, Allahım! Bizden ancak senin güç vermenle yapabileceğimiz şeyi istedin; bize razı olacağın şeyleri yapmayı nasip et. - Hadis-i Şerif

Kalın Sağlıcakla.

 

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.