Kendine hoşça bak, zira sen âlemin özüsün

Kendine hoşça bak, zira sen âlemin özüsün

Ne demiş Şeyh Galib: “Hoşça bak zatına kim zübde-i âlemsin sen. Merdüm-i dide-i ekvan olan âdemsin sen”. Türkçesi kendine hoşça bak, zira sen âlemin özüsün. Kâinatın göz bebeği olan Âdemsin. “Hayat dediğimiz şey bize verilmiş belli bir zaman dilimi. Kendimiz seçmediğimiz, ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir yaşama dönemi.  Bu nedenle hayatın her anına anlam yüklemeliyiz. Hayatı bilinçli yaşamalı, her ana bilinç yüklemeli, her anı yaşamalıyız. Hayatı diri yaşamalıyız. 

“Ey iman edenler! Sizi hayat verecek şeylere çağırdıklarında Allah ve resulünün çağrısına uyun ve şüphesiz bilin ki, Allah kişi ile kalbinin arasına girer. Unutmayın ki, O’nun huzuruna götürüleceksiniz. .” (Enfal suresi, 24)

Hayatımız inişler ve çıkışlarla doludur. Nerede olursak olalım ya da kim olursak olalım, başınıza gelen olumsuz olaylar, en iyimser insan olsanız bile, sizi zor durumda bırakabilir. Peki, olumsuz istenmeyen durumlarla karşılaştığınızda psikolojik olarak nasıl tepki geliştirmemiz gerekir.

Öncelikle zihniyetinizi düşünce biçiminizde bir değişiklik yaparak başlamak gerekir.

Başlangıçta pek öyle olduğunu düşünmeseniz de, birçok olumsuz durum, aslında ders çıkarabileceğiniz durumlardır. Eğer içine düştüğümüz zor durumun her türlü acısına ve cefasına katlanıyorsak, bu olaylardan bir şeyler öğrenme fırsatını da kaçırmamalıyız. Kötü olaylara bakış açınızı değiştirip olaydan ders çıkarmaya odaklandığınızda, yaşanan kötü şeyler için kendinizi ya da bir başkasını suçlamak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, yaşadığınız kötü durumdan ders çıkarıp bir daha böyle bir kriz döneminde ne yapılabileceği konusunda tecrübe kazanmış olursunuz.

Kendinizi ve aile bireylerinizi kontrol edebildiğiniz şeylere odaklayın, kontrol edemediklerinizle boş yere vakit geçirmeyin.

Yetkililer ve uzmanlar evde kalmamız gerektiğini söylüyorlarsa buna uymak gerekir. Bu konuda akıl yürütüp böyle bir şeyin gereksiz olduğunu ifade etmek mantıklı değildir. Bu düşünce yapısı size kendinizi kötü hissettirmekten başka bir işe yaramaz Yapmamız gereken şey, hareketlerimizi kontrol altına almak ve hatalarımızı düzeltmeye çalışmaktır. Unutmayınız ki; kontrol edemediğiniz bir şeyi zaten değiştiremezsiniz ve başarısız olduğunuzu gördükçe kendinizi kötü hissedersiniz.

Kendinize iyi davranın

Her olumsuz durum aslında sizin için bir şanstır. Böyle durumlarda kendimize gösterdiğimiz ilgi ve şefkat, hayatımızın bizim için ne kadar değerli olduğunu görmemizi sağlar. Eğer olumsuz durumlarda kendimize hırpalamamayı başarıyorsak, zor durumlar karşısında daha dirençliyiz ve kişiliğimizi ve profesyonelliğimizi geliştirecek riskler alabiliyoruz demektir.

Bu günlerin geçeceğini düşünün

Daha önce de bahsettiğim gibi, hayat dediğimiz şey bize verilmiş belli bir zaman dilimidir. Bu, olumsuz olaylarla illa ki karşılaşacağımız anlamına geldiği gibi, olumsuzların er ya da geç geçip gideceği ve yerini güzel şeylere bırakacağı anlamına da gelir. Yapmamız gereken, bu olumsuzluklardan ders çıkarmak, gücümüze ve direncimize olan inancımızı artırmak ve yaşadığımız güzel anların tadını çıkarmaktır.

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Aile eğitimi Uzmanı & Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.